Racuszki z jabłkami

Racuszki, słodkie racuszki, idealne na kolacje, na śniadanie, na przekąskę.
Lubi i mały i duży 🙂
Pachnące słodyczą i jabłkami. Mniam!
Zachęcam do zrobienia!

Co nam trzeba?
2 duże jabłka
2 jajka
200g mąki
50g cukru pudru
200 ml jogurty naturalnego gęstego lub śmietany 12%, ewentualnie kefiru
olej do smażenia

Robimy!
Jabłka myjemy, obieramy i  tarkujemy na grubych oczkach.
Jajka myjemy i oddzielamy żółtka od białek.
Białka ubijamy na sztywno.
Jabłka mieszamy z mąką, cukrem pudrem, śmietaną i żółtkami.
Na koniec dodajmy ubite białka i mieszamy delikatnie masę do połączenia składników.
Placki smażymy na rozgrzanym oleju na złoto.
Wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
Podajemy z cukrem pudrem, z dżemem, świeżymi owocami lub bitą śmietaną.
Wyborne także z sosami owocowymi lub z miodem.
Smacznego!

Mielone na patyku-akcja grill

Majówka i nieodłączne grillowanie.
Pojawiło się pytanie. Co by tu wrzucić na ruszt…? Kiełbasa, kaszanka, karkówka…hmmm, a jest mielone w lodówce…
Zainspirowana kebabami z jagnięciny rodem z Cichych Wód postanowiłam zrobić swoje mielone na patyku!
Proste, a jakie fajne!
Idealna do tego jest grillowana cukinia, papryka i pomidorki koktajlowe.

Co nam trzeba? na 10-12 sztuk
Mięso mielone -u mnie  wieprzowe – około 500g-najlepsze wieprzowo-wołowe!
2 małe  jajka lub 1 duże
150-200 g bułki tartej
przyprawa: płaska łyżeczka soli, płaska łyżeczka pieprzu, płaska łyżeczka papryki słodkiej, pół łyżeczki papryki ostrej, pół łyżeczki czosnku suszonego lub przeciśnięty 1 ząbek przez praskę
i co wam wpadnie w rękę, jak mamy ochotę się pobawić smakiem.
Długie wykałaczki jak do szaszłyków 10-12 sztuk

Robimy!
Mięso przyprawiamy, dodajemy jajka i bułkę tartą i dobrze ugniatamy ciasto, do idealnego połącznia składników.
Musi być zwarte! Jak nam za mało-dodajmy bułki tartej, ale możemy zakłóć smak jak przedobrzymy.
Formujemy jajowate kotlety i przebijamy je długa wykałaczką.
Pieczemy na tace lub w folii aluminiowej, aby nie przywierały do kratki grillowej -trzeba uważać-mogą się rozpadać!!!
Idealne z sosem czosnkowym lub sosami, np. Folwark

Owoce morza na rukoli

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam takie jedzenie.
Dlatego kombinuje na różne sposoby, aby było i zdrowo i smacznie.

Co nam trzeba?
Dla 2-osób
1 opakowanie owoców morza-ja kupuje w Biedronce
Rukola
suszona żurawina-1-2 łyżki
1 ząbek czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
kilka suszonych pomidorków
sól i pieprz do smaku

Robimy!
Mieszankę owoców morza rozmrażam i płucze pod bieżącą wodą (można obgotować 5 minut we wrzątku).
Oliwę rozgrzewam na patelni. Wrzucam owoce i smaże na wolnym ogniu, często mieszając- około 5 minut
Dodaje posiekany czosnek.
Po około 5 minutach dalszego obsmażania daję pomidory pokrojone w paski i żurawinę.
Mieszam i jeszcze obsmażam 2-3 minuty. Doprawiamy lekko solą i pieprzem
Podaję na solidnej garści rukoli.
Smacznego!

Ryba zapiekana z sosem brokułowym

Pyszna rybka, zdrowe brokuły i to tak razem połączyć, byłoby fajnie…
Tak sobie myślałam, więc sobie zrobiłam.
Miska została wylizana do ostatniej kropelki 😀

Co nam trzeba?
500 g ryby: u mnie filet z miruny- białe, kruche i delikatne mięso
Abramczyk Miruna patagońska filet 850 g -kupiona w Biedronce
1 główka brokułu
sól i pieprz
2 łyżki masła
1 jajko
1 łyżka śmietany 12% lub jogurtu naturalnego
oliwa lub olej rzepakowy.
łyżka soku z cytryny
kilka plastrów żółtego sera

Robimy!
Filety rozmrażamy- należy opłukać pod bieżącą letnią wodą, a następnie dobrze osuszyć.
Obsmażamy na rozgrzanej oliwie/oleju z obydwu stron po 3-4 minuty. Lekko posypujemy solą i pieprzem.
Brokuł dzielimy na małe kawałki i przygotowujemy na parze. (jak brak to gotujemy w lekko osolonej wodzie).
Zdjęcie
Miksujemy w blenderze na gładką masę, dodając jajko, masło i śmietanę oraz sól i pieprz do smaku.
W naczyniu żaroodpornym-lekko naoliwionym- kładziemy filety i skrapiamy sokiem z cytryny.
Zdjęcie
Na rybę wykładamy masę z brokułami i układamy na wierzch ser.
ZdjęcieZdjęcie
Zapiekamy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni, około 25 minut, aż ser nam się ładnie zarumieni.
Smacznego!

Zielone skarby wczesnej wiosny

Wczesna wiosna budzi do życia wszelką zieleń.
Pośród traw kryją się prawdziwe skarby naładowane dobroczynnymi składnikami.
Mniszek lekarski i pokrzywa.
Warto podczas spaceru pozrywać trochę tego zielska dla zdrowia.
Jest tego dużo, za darmo i są ogólnodostępne.
Należy jednak szukać ustronnych miejsc, na pewno nie przy ruchliwej ulicy, gdzie kłęby ołowiu osiadają na czym się da.
Idealne miejsce to parki, lasy, pola ( ewentualnie popatrzcie czy psiaki nie załatwiają tam swoich potrzeb).
Dlaczego mniszek lekarski?
Jak donosi strona poradnikzdrowie.pl
Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, w liściach mniszka są flawonoidy, flenolokwasy, karotenoidy oraz potas, magnez, krzem i witamina C i witamina B. Zbieramy je wczesną wiosną i jeśli chcemy ususzyć robimy to w suchym, przewiewnym miejscu.Mniszek wykazuje bowiem silne działanie detoksykacyjne i  jednocześnie wspomaga odchudzanie.
Sałatka z młodych liści mniszka pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego jest polecana osobom nerwowym i nadpobudliwym. Liście mniszka zawierają bowiem dużo magnezu – pierwiastka, który działa uspokajająco.
Dzięki zupie z liści mniszka obniżymy poziom cukru i wyrównamy poziom białych krwinek we krwi. Z tego powodu zupa z dodatkiem liści mniszka jest polecana cukrzykom oraz osobom, które zmagają się z anemią.
Więcej możecie poczytać i znaleźć pod tym adresem:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/mniszek-lekarski-jaest-zdrowy-przepisy-na-potrawy-i-napoje-z-mlecza_41454.html

A dlaczego młoda pokrzywa?
Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu. Pokrzywa to prawdziwa skarbnica aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk.

Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Pokrzywa jest także pomocna m.in. w leczeniu dny moczanowej (artretyzmu). Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.

Picie naparów lub dodawanie świeżych listków młodej pokrzywy do sałatek ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Pokrzywę stosuje się w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, a także przy biegunkach. Częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych (ale to na razie teoria).

Co zawiera pokrzywa

  • makro- i mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem i sód;
  • witaminy: A, K, B2, C;
  • związki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, chlorofil, serotoninę, histaminę, acetylocholinę, karotenoidy, fitosterole, flawonoidy.

W działaniu krwiotwórczym pokrzywa próbuje dorównać preparatom żelaza. Wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co przydaje się w leczeniu anemii i przy osłabieniu. Jako jeden z nielicznych surowców zielarskich pokrzywa obniża poziom cukru we krwi i w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze.

Ze względu na właściwości bakteriobójcze stosuje się przemywanie i okłady z liści pokrzywy w leczeniu schorzeń skórnych, ropni, czyraków, trądziku, guzków, stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni. Ekstrakt z pokrzywy jest też doskonałą, odkażającą płukanką do jamy ustnej. Można również masować skórę głowy pokrzywowym naparem.  To nie tylko zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie, ale jednocześnie działa leczniczo w chorobach skóry głowy, przy łupieżu i łojotoku, przy wypadaniu włosów.

Trzeba pamiętać, że zbiory  powinny zakończyć się, zanim roślina zakwitnie. Najczęściej okres zrywania ogranicza się do miesięcy wiosennych: kwietnia i maja.Chroniąc się przed poparzeniem możemy ściąć całe pędy i pozostawić je aż zwiędną, tracąc nieprzyjemne właściwości parzące. Ważne jest, żeby każdy listek zrywać oddzielnie i uważać, żeby się ze sobą nie posklejały.
Suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu do czasu ,aż będą się nam kruszyć w rękach.
Więcej macie tutaj:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-kiedy-zrywac-jak-suszyc-pokrzywe-by-zachowac-wlasciwosci-lecz_41478.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy_34065.html

Zachęcam do spróbowania! Samo zdrowie! Za free!