Drożdżowe z borówkami


Piekąc ciasta szukam rozwiązań jak tu przemycić sezonowe owoce i tak powstała taka pyszna drożdżówka z moimi ukochanymi borówkami.
Podstawowym przepisem jest przepis na drożdżówkę na białkach, ale przypomnę Wam co i jak

Co nam trzeba?
50g drożdży – świeżych cukier- pół szklanki 1 całe jajko,
2 białka
0,5 szklanki oleju
0,5 szklanki mleka
0,5-1,5 %
2,5 szklanki mąki pszennej
100 g borówek amerykańskich

cukier puder do posypania

Robimy!
Do dużej miski kruszymy drożdże.
Na drożdże wysypujemy cukier.
Na cukier wlewamy mleko i następnie olej.
W oddzielnej misce jedno jajo i 2 białka roztrzepujemy widelcem i wlewamy to na olej.
Całość zasypujemy mąką.
Przykrywamy szczelnie i odstawiamy na 3 godziny w ciepłe miejsce.
Po tym czasie wszystko dokładnie mieszamy ze sobą.
(jak odkryjemy to powinna być widoczna „praca” drożdży).
Wylewamy na dowolną blachę-formę od babki lub kwadrat lub tortownica ok 20cm średnicy.
Na ciasto już wylane do blaszki rozrzucamy borówki.

Pieczemy około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (system góra/dół).
Posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!


Biszkoptowe z masą śmietanowo-borówkowo-migdałową oblane czekoladą



Ciasto wymyślone spontanicznie, przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Tak pyszne, że trudno oderwać się od talerzyka.
Mokry biszkopt, pyszna masa z chrupiącymi migdałami  i zakończenie czekoladą.
Pyszności.

Co nam trzeba?
Na biszkopt:
4 jajka
150g cukru
220 g mąki
1 łyżka soku z cytryny
150 ml oleju kujawskiego z 1 tłoczenia
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
do nasączenia pół szklanki wody z sokiem owowcowym
Na masę i polewę:
400ml śmietany 30%
3 łyżki cukru pudru
100 g płatków migdałowych
250g borówek amerykańskich
1 tabliczka czekolady deserowej

Robimy!
Biszkopt

Jajka oddzielamy żółtka od białek.
Żółtka ucieramy na puszysto z cukrem, dodajemy olej, proszek, sok z cytryny i mąkę.
Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do reszty delikatnie mieszając na jednolitą masę.
Zdjęcie
Pieczemy w tortownicy, wysmarowanej tłuszczem i obsypanej kaszą manną,  w piekarniku nagrzanym do 180 stopni systemem góra dół, około 25 min. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach około 15 minut, potem wyjmujemy studzimy i przekrajamy na dwa krążki.
ZdjęcieZdjęcie
Masa: śmietanę (zostawiamy 50 ml) ubijamy z cukrem pudrem na sztywno, dodajemy migdały (zostawiamy łyżkę) i borówki. Mieszamy.
Zdjęcie
Blat ciasta lekko nasączamy wodą z sokiem owocowym.
Przekładamy masą, dociskamy drugim krążkiem.
ZdjęcieZdjęcie
W garnuszku podgrzewamy 50ml śmietany i dodajemy pokruszoną czekoladę.
Mieszamy do uzyskania jednolitej polewy. Studzimy.
Wystudzoną polewą polewamy ciasto i posypujemy łyżką migdałów.


ZdjęcieZdjęcie
Powyższy przepis bierze udział w zabawie kulinarnej ” Słodkie wypieki z Kujawskim ” pod patronatem serwisu ZPierwszegoTloczenia.pl, którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent oleju Kujawski z pierwszego tłoczenia.

Schładzamy w lodówce.
Najlepiej smakuje wyjęte 10 minut przed spożyciem!
Smacznego!
ZdjęcieZdjęcie

 

 

 

Ciasto odwrócone brzoskwiniowo-borówkowe


Tak , tak, odwrócone! Tak jakoś mi wyszło 😉
A dlatego, że te pięknie ułożone owoce podczas pieczenia ciasta zapadają się i jak wyjmiemy i ostudzimy ciasto, to musimy je odwrócić, aby je ujrzeć :-D.
A smak jest fantastyczny!
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie

Co nam trzeba?
3 jajka
szklanka cukru
szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 kostki masła
2 brzoskwinie
garść borówek amerykańskich
cukier puder

Robimy!
Jajka myjemy, oddzielamy żółtka od białek.
Masło rozpuszczamy w rondelku i studzimy
Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę i dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy masło.
Mieszamy na gładka masę. Na koniec łączymy z ubitymi na sztywno białkami, delikatnie mieszając do połączenia składników.
Wylewamy ciasto na wytłuszczoną formę lub wyłożoną papierem.
Brzoskwinie tniemy w ćwiartki i nacinamy na grzbiecie. Układamy na cieście. borówki kładziemy w wolne miejsca między brzoskwiniami. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 25 minut- sprawdzamy patyczkiem czy suchy!
Studzimy i wyjmujemy odwracając go dołem do góry. Posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Błękitne skarby lata!

Kefir borówkowo-jeżynowy z otrębami


Kolejna porcja zdrowego kefiru!

Co nam trzeba?
0,5l kefiru
szklanka borówek amerykańskich
szklanka jeżyn
2 łyżki miodu
2 łyżki otrębów-pszennych bądź owsianych (mogą być też żytnie)

Robimy!
Owoce miksujemy z kefirem, miodem i otrębami
Schładzamy i pijemy!
Smacznego.