Obiad w 20 minut?
Oczywiście.
I tylko z 3 składników 😀
Ale jak pysznie!
Co nam trzeba?
1 duża pierś kurczaka
2 łyżki oliwy/oleju rzepakowego
1 cukinia
100g makaronu sojowego chińskiego Tao Tao
1 łyżeczka słodkiej papryki
sól i pieprz do smaku
Najlepiej patelnia typu WOK-ja używam Ballarini
Robimy!
Pierś kroimy w grubą kostkę i obsmażamy na oliwie/oleju
Cukinie myjemy i kroimy w półplasterki, lekko solimy. Odstawiamy na 5 minut i dorzucamy do kurczaka
Przyprawiamy całość solą- jeśli wam potrzeba i pieprzem.
Makaron sojowy robi się szybciutko-zalewamy wrzątkiem, czekamy minutkę. Z białego zrobi się nam szklisty.
Kroimy na mniejsze kawałki.
Dorzucamy do kurczaka i cukinii.
20 minut i obiad gotowy!
Smacznego!
P.s. jak ktoś ma pod ręką sos sojowy to polecam do smaku!
Oczywiście te danie można robić z wieloma warzywami, ja TUTAJ, ale nie zawsze mamy wszystko pod ręką
Schab duszony z kaszą bulgur
Dania jednogarnkowe są świetną propozycją szybkiego obiadu. Ekonomiczne i smaczne.
I tak pomyślałam sobie o tym aby mięso połączyć z kaszą 🙂
Co nam trzeba?
700-800 g schabu bez kości
łyżka oliwy,
przyprawy: papryka słodka, papryka ostra, kolendra, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól
2 młode marchewki
500 ml wody śmietana do zagęszczenia 18%
szklanka kaszy bulgur z vermicelli Melvit
Robimy!
Mięso myjemy i kroimy w około 1 cm plastry.
Tłuczkiem delikatnie rozbijamy z obu stron.
Przyprawiamy solą, pieprzem i papryką
Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i wrzucamy na to mięso- obsmażamy z każdej strony.
Mięso wrzucamy do szerokiego do garnka i zalewamy wodą.
Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, kolendrę oraz pokrojoną w plasterki marchewkę.
Dusimy pod przykryciem około godziny.
Po tym czasie do wywaru wrzucamy kaszę i gotujemy jeszcze około 15minut.
Doprawiamy do smaku i zajadamy!
Wyborne z buraczkami lub ogórkiem kiszonym/małosolnym
Czosnkowy gulasz z indyka
Od czasu do czasu kupuję indycze mięso. Jest ono dość suche, więc szukam pomysłów na nie.
I tak powstał pyszny aromatyczny gulasz.
Obiad gotowy w 20 minut!
Co nam trzeba?
Filet z piersi indyczej-około 400-500 g
2 ząbki czosnku
łyżka oleju
przyprawy: sól, pieprz, curry (wszystkiego po 1/4 płaskiej łyżeczce)
sos czosnkowy Folwark
Do podania: makaron i surówka z sałaty i pomidora, rzodkiewki z jogurtem naturalnym
Robimy!
Mięso myjemy, kroimy w kosteczkę i osuszamy lekko ręcznikiem papierowym.
Posypujemy przyprawami, nacieramy, mieszamy
Na patelni rozgrzewamy olej.
Nastawiamy wodę na makaron.
Czosnek obieramy i drobno siekamy.
Wrzucamy na olej i przesmażamy chwilę. Dorzucamy indyka.
Smażymy, mieszając od czasu do czasu.
W między czasie robimy surówkę i gotujemy makaron.
Gotowe już mięso zalewamy sosem czosnkowym -około 5 łyżek wystarczy.
Podajemy: makaron, na to kawałki indyka w sosie i surówka. Smacznego!
wybaczcie wyszczerbiony talerzyk 😉 widać, że nie stoi i zdobi
Duszona karkówka z grzybami
Pyszna, miękka karkówka w aromatycznym sosie…
I obiadek gotowy!
Dodatek grzybów nadaje niesamowity smak i aromat!
Co nam trzeba?
500-600 g karkówki-pokrojonej w plastry
przyprawy: sól-pół płaskiej łyżeczki, pieprz-ćwierć łyżeczki, ziele angielskie- 5 ziarenek , liść laurowy- 5 sztuk,
garść suszonych grzybów- u mnie suszone podgrzybki i koźlaki,
0,5l wody
jogurt typu greckiego do zagęszczenia, łyżeczka mąki
Robimy!
Karkówkę kroje w 1cm plastry i lekko je rozbijam – obsmażam z każdej strony.
Mięso zalewam 0,5l wody-połowa wyparuje podczas duszenia, wrzucam przyprawy oraz grzyby. Dusimy na wolnym ogniu około 1,5h, od czasu do czasu mieszając. Przed końcem, jak karkówka jest już miękka, robimy zagęszczający sos -mąkę wsypujemy do małego słoika, do tego dajemy 100g jogurtu, trochę ciepłej wody i zakręcamy, potrząsamy do jednolitego połączenia składników. Wlewamy to do gotowego mięska, mieszamy i jeszcze 5 min gotujemy.
Podajemy np. z kaszą i ogórkiem kiszonym.
Wątróbka drobiowa z pieczarkami i papryką.
Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam wątróbkę.
Czasem z jabłkami, czasem z cebulką, a czasem właśnie tak!
Do tego ogórek, gotowane ziemniaki lub kromka chleba i obiad gotowy!
Sajgonki pieczone-przysmak z kuchni azjatyckiej
Sajgonki to danie kuchni chińskiej oraz kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Zajadałam już się nimi kilkanaście razy w restauracji i kilka razy robiłam w domu. Uwielbiam ich smak. Chrupiące, pachnące
Tym razem postanowiłam je upiec, aby były lżejsze -tradycyjnie smaży się w głębokim tłuszczu.
Są równie smaczne jak smażone-może lekko mniej chrupkie, no ale nie ma nic za darmo 😉
Co nam trzeba?
Ja używam głównie Tao Tao
Sos sojowy -2-3 łyżki + do polania gotowych sajgonek
Makaron chiński (sojowy)-około 50-60g
4-5 grzybków MUN
Opakowanie papieru ryżowego
Kiełki fasoli mung -5 łyżek
300 g mięsa mielonego- z szynki, z indyka
duża marchew,
kapusta pekińska- u mnie nie ma, gdyż w ostatniej chwili zobaczyłam jej brak
sól i pieprz,
1 jajko
łyżka oliwy/oleju
Robimy!
Zaczynamy od moczenia grzybków -zanurzamy je w gorącej wodzie przez 15 minut, potem gotujemy przez 10 minut, odcedzamy i kroimy w cienkie paski.
Makaron chiński wrzucamy do wrzątku na 3 minuty, odcedzamy, kroimy w drobne paski.
Marchew kroimy w małą kostkę, pędy bambusa na mniejsze części i jak ktoś ma to kroimy w drobne paseczki 2-3 liście kapusty pekińskiej.
Wszystko mieszamy, dodając mięso mielone, grzyby, jajko, kiełki fasoli i 2-3 łyżki sosu sojowego.
Do smaku przyprawiamy solą i pieprzem.
Pojedyncze placki papieru ryżowego na chwilę zanurzamy w ciepłej wodzie-wyjmujemy i kładziemy na blat/deskę.
Nakładamy czubatą łyżkę nadzienia i zawijamy sajgonki jak krokiety.
Układamy w naczyniu lekko natłuszczonym oliwą.
Pieczemy w 180 stopniach-nagrzewamy wcześniej piekarnik-około 20 minut.
Podajmy z sosem sojowym- lub słodko-kwaśnym! Też pyszny
