Domowe kokosanki

Uwielbiam kokos i wszystko co kokosowe!
Prościutkie, szybkie i baaardzo pyszne!

Co nam trzeba?

200g wiórków kokosowych
100g cukru
50g masła
3 łyżki mleka
2 białka + szczypta soli
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Robimy!!!

Masło na małym ogniu rozpuszczamy, dodajemy cukier i mieszamy aż się rozpuści.
Dodajemy masło, mieszamy i wyłączamy gaz.
Dosypujemy wiórki i mieszamy. Będzie gęste!
Ubijamy w misce białka z szczyptą soli.
Do ubitej piany dodajemy mąkę ziemniaczaną, ubijamy jeszcze chwilę i dodajemy do masy kokosowej.
Mieszamy wszystko dokładnie (ja robiłam to ręcznie)
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
z masy formujemy kuleczki i kładziemy na blachę wyłożona papierem do pieczenia
Pieczemy około 15 min (mają być ładnie zarumienione)
Najlepsze lekko ciepłe.
Pyszne następnego dnia. Potem są już lekko twarde (ale uwierzcie, nie dotrwają tylu dni 🙂 )
Smacznego!

Spaghetti carbonara obsypana kiełkami

carbonara z kiełkami

Makaron spaghetti z pysznym sosem śmietanowym i zatopionym w nim boczkiem…
Jeśli nie jedliście trzeba to zmienić!!! Koniecznie!
Specjalista: Latoś
Wyjadacz: Ja
😀
Uwielbiam!!!!!

Co nam trzeba?
Opakowanie 500 g makaronu spaghetti np Lubella
200g boczku
Śmietana 30% – 250g  (jak brak to może być od biedy 18%)
2 żółtka
l, pieprz,
trochę oleju
trochę sera do posypania, np. parmezanu.
Kiełki – nie są tu obowiązkowe- to mój dodatek! (ja kupuję w Biedronce)

Robimy!
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu z łyżeczką oleju, aby się nam nie skleił
Na patelni obsmażamy pokrojony drobniutko boczek-ma się ładnie zarumienić.
Śmietanę mieszamy z żółtkami i wlewamy do boczku
Doprawiamy solą i pieprzem i polewamy takim sosem makaron.
Posypujemy kiełkami.
(UWAGA- ORYGINALNIE POWINNO BYĆ Z  NATKĄ PIETRUSZKI, ja zaszalałam z kiełkami, aby trochę zdrowia przemycić 😀 )
Smacznego!!!!

Naleśniki nadziane zieloną soczewicą

Naleśniki!
Bardzo popularny przysmak w naszych domach.
Lecz warto spróbować je z takim oto nadzieniem – na foto wygląda jak wygląda, ale smakuje wspaniale!
Zdrowe (mąka żytnia, soczewica,otręby) są syte i zastąpią obiad.
Dlaczego soczewica?
Zawiera dużo białka, kwas foliowy, skrobia, wapń, fosfor oraz żelazo.
Ponadto soczewica ma bardzo niski indeks glikemiczny- czyli z powodzeniem może być stosowana podczas diet

Co nam trzeba? Na około 6 naleśników

Tradycyjnie ciasto robię:

1 szklanka wody(najlepiej gazowana)
1 szklanka mleka
3/4 szklanki mąki żytniej i 3/4 szklanki pszennej (można całość żytniej, są wtedy mniej puszyste)
3 jajka,
szczypta soli
Jak jest więcej chętnych na naleśniki to składniki x 2 !!!

Dodatkowo często daję otręby żytnie bądź pszenne- dla zdrowia  i lepszego trawienia-1 czubatą łyżkę

Farsz: 2 szklanki soczewicy zielonej np. Sante, łyżka oliwy z oliwek- jak brak to masła, 2 łyżki otrębów pszennych, bądź żytnich, sól i pieprz

Robimy!

Jajka rozbijamy i mieszamy na jednolitą masę- do tego mleko i woda, na końcu mąka – ciasto ma być jednolite i dość gęste.
Ja mam takie mieszadełko ręczne, ale dobrze sprawdza się także blender, bądź zwykły widelec 😉

Smażymy na patelni do naleśników bez tłuszczu, bądź gdy brak to na zwykłej, ale natłuszczonej!
Najlepszy jest kawałek słoniny-przecieramy i smażymy.
Nie polecam na oleju, prędzej masło klarowane

Farsz:
Soczewicę- 2 szklanki zalewamy 4 szklankami wody, gotujemy około 30min- do miękkości.
Ugotowaną soczewicę wsypujemy do blendera, dodajemy łyżkę oliwy z oliwek,  otręby pszennych, trochę soli i pieprzu.
Miksujemy na gładką masę.

Farsz podgrzewamy i  nakładamy na ciepłe naleśniki.
Zwijamy i zajadamy!

Cytrynówka na kisielu z oczkiem

Pyszne, proste ciasto, bez mas czyli bez nadmiaru kalorii 😀
Żółciutkie jak słoneczko!
Polecam do kawki!

Co nam trzeba?
1 szklanka mąki-200g
pół szklanki cukru-100 g
pół kostki masła
4 jajka
2 paczki kisielu cytrynowego
cytryna
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól
Czekoladowe kółka
Blacha-kwadrat
Trochę tłuszczu do natłuszczenia blachy i bułka tarta
Robimy!
Margarynę rozpuszczamy w garnuszku i studzimy.
Jajka parzymy i oddzielamy białka od żółtek
Białka ubijamy na sztywno z szczyptą soli.
Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę tarkując do tego sparzoną skórkę cytryny (troszeczkę do smaku) i dodajemy do tego ostudzoną margarynę
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i kisielami (na sucho) i dodajemy do utartej masy.
Mieszamy do połączenia składników i łączymy z ubitymi białkami delikatnie mieszając.
Blaszkę natłuszczamy i delikatnie obsypujemy bułką tartą, ciasto wylewamy i w równych odstępach kładziemy czekoladowe oczko.
Pieczemy w 180 stopniach około 40 minut.
Zdobimy cukrem pudrem

Placek po cygańsku

 

placek po cygańsku

Placek po cygańsku,  pyszne danie, popularne i zawsze smakowite!
Chrupiący placek i dużo mięsnego nadzienia!
Doskonała propozycja na obiad.

Co nam trzeba? Dla 2 osób

Na placek:
6 dużych ziemniaków
2 jajka
1 cebula
1,5 szklanki mąki
sól i pieprz

Na farsz:
500g łopatki wieprzowej (z  wołowiną jest równie smaczne!)
1 czerwona papryka
5 dużych pieczarek
2 duże cebula
opcjonalnie 3 ogórki kiszone jak ktoś lubi- do wołowiny pasują!
Śmietana-2 łyżki
Trochę mąki
sól, pieprz, czerwona papryka-słodka

Do polania śmietana-18%

Robimy!

Placki
Ziemniaki tarkujemy na papkę, bądź używamy robota jak ja np. Kasia, gdzie dobieramy odpowiednią tarczę.
Tak samo traktujemy cebulę.
Powstałą papkę odsączamy z nadmiaru soku.
Dodajemy sól i pieprz, wbijamy jajka i mieszamy do połączenia.
Na koniec dodajemy mąkę, aby masa była lekko gęsta  i mieszamy.
Rozgrzewamy patelnie-26-28cm średnicy- lekko natłuszczamy i wlewamy masy aby całą patelnie pokryła- nie za grubo i smażmy placki na złoto z każdej strony.
Placki wyjmujemy na talerz wyściełany ręcznikiem papierowym, aby wchłoną nadmiar tłuszczu.

Farsz
Mięso kroimy w kosteczkę i obsmażamy.
Zalewamy wodą i dusimy dodając pieczarki pokrojone w paski, paprykę pokrojoną w paski, cebulę pokrojoną w wiórki (ogórka w plasterki) i dusimy do miękkości-około 1 h. Wołowinę dłużej o przynajmniej pół godziny
Zagęszczamy farsz śmietaną z mąką (ja zawsze w słoiczku mieszam i wtedy dodaję do sosu z farszu).
Doprawiamy solą, pieprzem i papryką.

Placki podgrzewamy, kładziemy farsz, zwijamy na pół i polewamy śmietaną (można ketchupem).
Smacznego!