Soczewica zielona- dlaczego warto po nią sięgać?

Soczewica zielona

Soczewica jest w mojej kuchni już długo i została wpisana na stałe do menu w naszej rodzinie.
Jak donosi :http://greenway-lodz.pl/galerie/soczewica-dobra-na-odchudzanie
http://greenway-lodz.pl/galerie/soczewica-dobra-na-odchudzanie

Soczewica  cechuje się wysokimi właściwościami odżywczymi, ponieważ zawiera wiele  białka, skrobię oraz cenne dla naszego organizmu składniki mineralne, takie jak  wapń i fosfor, które są ważnym budulcem kości.

Spożywanie dużej ilości soczewicy wzmacnia także układ krwionośny ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek  i ponosi poziom hemoglobiny.
Ze względu na wysoką ilość  błonnika jest również zalecana dla osób, które stosują dietę odchudzającą.
Posiada bardzo niski indeks glikemiczny,  co sprawia że mogą ją spożywać osoby na diecie oraz te cierpiące na cukrzycę.  Błonnik, który jest zawarty w soczewicy redukuje poziom  tłuszczów oraz poziom glukozy.
Ziarna soczewicy (100g) to ok. 327 kcal.
Można wykorzystać na wiele sposobów, np.
http://latosiowy-dom.blog.pl/2014/05/12/nalesniki-nadziane-zielona-soczewica/

Koktajl pietruszkowo-cytrynowy z miodem

koktajl z pietruszki i cytryny

Pomysł na ten koktajl znalazłam u mojej kuzynku Julii, która pija go bardzo często.
Zrobiłam, spróbowałam i przepadłam.
Jest pyszny! A do tego bardzo zdrowy!
Cytryna: bogate źródło wit. C, posiada właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne
Nać pietruszki:ma właściwości antyseptyczne, wpływa pozytywnie na proces trawienia i zapobiega infekcjom układu moczowego. Zawarta w natce pietruszki prowitamina A dobrze działa na wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zaspokaja jedna łyżka stołowa pietruszki.
Miód: wszechstronne działanie lecznicze

Co nam trzeba?
Dla 2 osób:
2 pęczki natki pietruszki
2 cytryny
2 łyżki stołowe miodu
woda -400ml

Robimy!
Pietruszkę myjemy i obskubujemy listki.
Wrzucamy do blendera- zalewamy wodą ( w gorące dni najlepiej schłodzoną- lepiej orzeźwi),
dodajemy wyciśnięty sok z cytryny i miód
Miksujemy do połączenia składników.
Pijemy!!!

Jak ugasić pragnienie?

Kotlety mielone z jagodami goji

Kolejna odsłona tradycyjnych mielonych- tym razem z mega zdrowym dodatkiem-jagodami goji.
Mój mąż powiedział, ze lepszych kotletów nie jadł i znów mam zamówienie na ten przysmak!
Doskonałe na ciepło jak i na zimno. Mięso z lekką nutą słodyczy jagód…Mmmmmm 😀

Co nam trzeba? Tradycyjnie:

500g mięsa mielonego z szynki bądź z łopatki (może być drobiowe np. z indyka)
bułka tarta-około 100g
2 jajka
1 łyżka otrębów
Sól, pieprz, słodka papryka
szklanka-200ml  jagód goji –  szukaj w nietypowych produktach:  http://delikatesy-bb.pl/jagody-goji-p-633.html
oliwa z oliwek (może być olej rzepakowy lub inny jak lubicie)

Robimy!!
Jajka myjemy, rozbijamy do miski i mieszamy  trzepaczką.
Mięso porządnie mieszamy z roztrzepanymi jajkami dodając sól, pieprz, paprykę.
Dodajemy bułkę tartą i otręby.
Mieszamy i dorzucamy do mięsa jagody goji.
Mięso porządnie wyrabiamy i formujemy kulki lekko spłaszczając.
Rozgrzewamy olej czy oliwę na patelni i obsmażamy krótko kotlety z każdej strony.
Potem zmniejszamy ogień i smażmy aby mięso w środku doszło-około 5 min z każdej strony.
Smacznego!

Jagody Goji- dlaczego warto je jeść.

Jagody Goji

 

Lubię poszukiwać zdrowych dodatków, czegoś co urozmaici jedzenie, doda smaczku i cennych witamin.
Od dawna zajadam się tymi jagódkami, ale ostatnio zaczęłam je szerzej wykorzystywać- nie tylko do słodkich dań, ale i do mięs.
Znajdziemy je w sklepach ze zdrową żywnością lub możemy zamówić wysyłkowo, jak ja, np.
http://delikatesy-bb.pl/
W tym sklepie można znaleźć wiele zdrowych, pysznych  i nietypowych produktów jak np. jagody goji -i to wszystko  w przystępnej cenie. Warto tam zaglądać!

Strona http://jagody-goji.blogspot.com/2011/05/wasciwosci-lecznicze.html donosi wieści:

Wyjątkowo  mocny antyutleniacz. Ze względu na substancje, które zawiera, działa  przeciw starzeniu się. Zawiera     18 rodzajów aminokwasów, 21 elementów śladowych, witaminę C,  witaminy  z   grupy B, składniki mineralne: żelazo, wapń, cynk, selen,   nienasycone   kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz wiele innych. Pod względem wartości odżywczych  zaszeregowany   jest między najbardziej  wartościowe owoce naszej  planety. Są niskokaloryczne

Odkryto, że jagody goji zawierają składniki pokarmowe wymienione poniżej:
  • 6  podstawowych witamin
  • 11  podstawowych mikroelementów
  • 22  dietetyczne pierwiastki śladowe
  • 18  aminokwasów
  • 8  polisacharydów
  • 6  monosacharydów
  • 5    nienasyconych kwasów tłuszczowych (niezbędne kwasy  tłuszczowe, kwas   linolowy i alfa-linolowy, beta-sitosterol oraz  inne sterole roślinne).
  • 5  karotenoidów, w tym beta-karoten i zeaksantynę, luteinę,  likopen i beta-kryptoksantynę, ksantofil
  • wiele  pigmentów fenolowych
Ponadto   odkryto, że  zawierają Wapń, Potas, Żelazo, Cynk, Selen, Ryboflawinę, Witaminę C
Zlecane  są one też w leczeniu reumatyzmu spowodowanego zimnym i wilgotnym  klimatem. Długotrwale stosowanie zapewnia wzmocnienie stawów, kości,  wzmacnia system odpornościowy, wyszczupla, opóźnia procesy starzenia,  poprawia również witalność, poprawia wzrok, zapewnia długowieczność. Jak  wykazały badania, zawarty w jagodach polisacharyd (cukier  długołańcuchowy) posiada silne działanie stymulujące na system  odpornościowy poprzez zwiększenie poziomu immunoglobulin A (Ig A)-  protein immunologicznych, których poziom obniża się wraz wiekiem.

Ich  spożywanie zalecane jest dzieciom z obniżoną odpornością oraz osobom  żyjącym w  dużym stresie. Dieta wzbogacona o te owoce pomaga wyregulować  pracę  serca i ciśnienie krwi oraz hamuje procesy starzenia – to  zapewne  przyczynia się do powszechnego przekonania o dobroczynnym  wpływie Goji  na męską płodność i potencję.
Spożywanie Goji hamuje syntezę  cholesterolu, zapobiegając przemianom tłuszczowym wątroby. Obecnie  poleca się tę  roślinę jako środek o wielokierunkowym oddziaływaniu  prozdrowotnym,  tj. jako roślinę wzmacniającą i regulującą pracę układu  trawiennego,  poprawiającą ostrość widzenia, wspomagającą funkcjonowanie  układu  odpornościowego, poprawiającą potencję, korzystnie oddziałującą  na  ogólną kondycję fizyczną organizmu oraz opóźniającą procesy  starzenia.

Focaccia z pieczarkami

focaccia

Focaccia- coś podobnego do pizzy i tak samo pyszne!
Przepis na podstawę podpatrzony u Ewy Wachowicz http://www.ewawachowicz.pl/przepisy,144.html
A dodatki to kombinacja własna- uwielbiamy pieczarki!
Efekt?
Pyyyycha!
Zdjęcia nie są najlepsze, przepraszam. 🙂 tak wyszło. A zjedzone i nie było jak powtórzyć.

Co nam trzeba?
Na ciasto:
200 g   mąki
15g świeżych drożdży
pół łyżeczki cukru
pół łyżeczki soli
125ml wody
1 łyżka oliwy

Na wierzch:
200g pieczarek
rozmaryn
oliwki zielone-100g
2 cebule pokrojone  na wiórki
100g sera mozarella
kiełki dowolne (np. kupione w Biedronce)
oliwa z oliwek
sól i pieprz

Robimy!
Pieczarki podsmażamy delikatnie na oliwie- przyprawiamy solą i pieprzem.
Oliwki kroimy w krążki.
Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, dodając cukier – odstawiamy na 5 minut.
Mąkę przesiewamy, robimy wgłębieni i wlewamy drożdże.
Mieszamy dodając  sól, oliwę.
Wyrabiamy na jednolite ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.
Po tym czasie formujemy placek i posypujemy rozmarynem.
Układamy pieczarki, oliwki, kiełki, na wierzch cebulę i posypujemy serem.
Pieczemy w 220 stopniach około 20minut.
Smacznego!

 

 

 

Domowa wytwórnia śmietany, kefirku i twarożku

Od dawna bawię się w produkcję domowego nabiału.
Jak tylko mam okazję ( a mam często 😉 ) zaopatruje się w wiejskie mleczko prosto od krowy.
ps. moja praca wiąże się z rolnictwem 😉
Zrobienie domowego nabiału jest proste, a smak niepowtarzalny!

Co nam trzeba?
Wiejskie mleko krowie  i 2-3 dni czekania 😀
Ile mleka?
Ile się da!
Minimum to 2 litry!
Ja nastawiam przeważnie 3 litry, bo część wypijam jako kefir!

Robimy!
Mleko wlewamy do garnuszka, przykrywamy i odstawiamy w ustronne miejsce-ciepłe!
Po 1 dniu ściągamy z wierzchu  śmietankę

Po około 2 dniach zrobi nam się kefirek.
Gęsty, bielutki i pyszny!

Garnek z kefirkiem- jak nie wypijemy całego 😉 stawiamy na palnik i na malutkim ogniu podgotowujemy-.
Podgotowujemy, aż zauważymy,że oddziela się serwatka.
NIE WOLNO ZAGOTOWYWAĆ!!!!
Wyłączamy palnik i studzimy.
Zlewamy przez sitko, dobrze odsączamy i mamy twaróg!
Podajemy dowolnie: z rzodkiewką, szczypiorkiem, z kiełkami (foto),  na słodko czy robimy z niego leniwe…
Smacznego!

Domowy Wyrób