Soczewica jest w mojej kuchni już długo i została wpisana na stałe do menu w naszej rodzinie.
Jak donosi :http://greenway-lodz.pl/galerie/soczewica-dobra-na-odchudzanie
http://greenway-lodz.pl/galerie/soczewica-dobra-na-odchudzanie
Soczewica cechuje się wysokimi właściwościami odżywczymi, ponieważ zawiera wiele białka, skrobię oraz cenne dla naszego organizmu składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor, które są ważnym budulcem kości.
Spożywanie dużej ilości soczewicy wzmacnia także układ krwionośny ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i ponosi poziom hemoglobiny.
Ze względu na wysoką ilość błonnika jest również zalecana dla osób, które stosują dietę odchudzającą.
Posiada bardzo niski indeks glikemiczny, co sprawia że mogą ją spożywać osoby na diecie oraz te cierpiące na cukrzycę. Błonnik, który jest zawarty w soczewicy redukuje poziom tłuszczów oraz poziom glukozy.
Ziarna soczewicy (100g) to ok. 327 kcal.
Można wykorzystać na wiele sposobów, np. http://latosiowy-dom.blog.pl/2014/05/12/nalesniki-nadziane-zielona-soczewica/
Pomysł na ten koktajl znalazłam u mojej kuzynku Julii, która pija go bardzo często.
Zrobiłam, spróbowałam i przepadłam.
Jest pyszny! A do tego bardzo zdrowy!
Cytryna: bogate źródło wit. C, posiada właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne
Nać pietruszki:ma właściwości antyseptyczne, wpływa pozytywnie na proces trawienia i zapobiega infekcjom układu moczowego. Zawarta w natce pietruszki prowitamina A dobrze działa na wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zaspokaja jedna łyżka stołowa pietruszki.
Miód: wszechstronne działanie lecznicze
Co nam trzeba?
Dla 2 osób:
2 pęczki natki pietruszki
2 cytryny
2 łyżki stołowe miodu
woda -400ml
Robimy!
Pietruszkę myjemy i obskubujemy listki.
Wrzucamy do blendera- zalewamy wodą ( w gorące dni najlepiej schłodzoną- lepiej orzeźwi),
dodajemy wyciśnięty sok z cytryny i miód
Miksujemy do połączenia składników.
Pijemy!!!
Kolejna odsłona tradycyjnych mielonych- tym razem z mega zdrowym dodatkiem-jagodami goji.
Mój mąż powiedział, ze lepszych kotletów nie jadł i znów mam zamówienie na ten przysmak!
Doskonałe na ciepło jak i na zimno. Mięso z lekką nutą słodyczy jagód…Mmmmmm 😀
Co nam trzeba? Tradycyjnie:
500g mięsa mielonego z szynki bądź z łopatki (może być drobiowe np. z indyka)
bułka tarta-około 100g
2 jajka
1 łyżka otrębów
Sól, pieprz, słodka papryka
szklanka-200ml jagód goji – szukaj w nietypowych produktach: http://delikatesy-bb.pl/jagody-goji-p-633.html
oliwa z oliwek (może być olej rzepakowy lub inny jak lubicie)
Robimy!!
Jajka myjemy, rozbijamy do miski i mieszamy trzepaczką.
Mięso porządnie mieszamy z roztrzepanymi jajkami dodając sól, pieprz, paprykę.
Dodajemy bułkę tartą i otręby.
Mieszamy i dorzucamy do mięsa jagody goji.
Mięso porządnie wyrabiamy i formujemy kulki lekko spłaszczając.
Rozgrzewamy olej czy oliwę na patelni i obsmażamy krótko kotlety z każdej strony.
Potem zmniejszamy ogień i smażmy aby mięso w środku doszło-około 5 min z każdej strony.
Smacznego!
Lubię poszukiwać zdrowych dodatków, czegoś co urozmaici jedzenie, doda smaczku i cennych witamin.
Od dawna zajadam się tymi jagódkami, ale ostatnio zaczęłam je szerzej wykorzystywać- nie tylko do słodkich dań, ale i do mięs.
Znajdziemy je w sklepach ze zdrową żywnością lub możemy zamówić wysyłkowo, jak ja, np. http://delikatesy-bb.pl/ W tym sklepie można znaleźć wiele zdrowych, pysznych i nietypowych produktów jak np. jagody goji -i to wszystko w przystępnej cenie. Warto tam zaglądać!
Wyjątkowo mocny antyutleniacz. Ze względu na substancje, które zawiera, działa przeciw starzeniu się. Zawiera 18 rodzajów aminokwasów, 21 elementów śladowych, witaminę C, witaminy z grupy B, składniki mineralne: żelazo, wapń, cynk, selen, nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz wiele innych. Pod względem wartości odżywczych zaszeregowany jest między najbardziej wartościowe owoce naszej planety. Są niskokaloryczne
Odkryto, że jagody goji zawierają składniki pokarmowe wymienione poniżej:
6 podstawowych witamin
11 podstawowych mikroelementów
22 dietetyczne pierwiastki śladowe
18 aminokwasów
8 polisacharydów
6 monosacharydów
5 nienasyconych kwasów tłuszczowych (niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas linolowy i alfa-linolowy, beta-sitosterol oraz inne sterole roślinne).
5 karotenoidów, w tym beta-karoten i zeaksantynę, luteinę, likopen i beta-kryptoksantynę, ksantofil
wiele pigmentów fenolowych
Ponadto odkryto, że zawierają Wapń, Potas, Żelazo, Cynk, Selen, Ryboflawinę, Witaminę C
Zlecane są one też w leczeniu reumatyzmu spowodowanego zimnym i wilgotnym klimatem. Długotrwale stosowanie zapewnia wzmocnienie stawów, kości, wzmacnia system odpornościowy, wyszczupla, opóźnia procesy starzenia, poprawia również witalność, poprawia wzrok, zapewnia długowieczność. Jak wykazały badania, zawarty w jagodach polisacharyd (cukier długołańcuchowy) posiada silne działanie stymulujące na system odpornościowy poprzez zwiększenie poziomu immunoglobulin A (Ig A)- protein immunologicznych, których poziom obniża się wraz wiekiem.
Ich spożywanie zalecane jest dzieciom z obniżoną odpornością oraz osobom żyjącym w dużym stresie. Dieta wzbogacona o te owoce pomaga wyregulować pracę serca i ciśnienie krwi oraz hamuje procesy starzenia – to zapewne przyczynia się do powszechnego przekonania o dobroczynnym wpływie Goji na męską płodność i potencję.
Spożywanie Goji hamuje syntezę cholesterolu, zapobiegając przemianom tłuszczowym wątroby. Obecnie poleca się tę roślinę jako środek o wielokierunkowym oddziaływaniu prozdrowotnym, tj. jako roślinę wzmacniającą i regulującą pracę układu trawiennego, poprawiającą ostrość widzenia, wspomagającą funkcjonowanie układu odpornościowego, poprawiającą potencję, korzystnie oddziałującą na ogólną kondycję fizyczną organizmu oraz opóźniającą procesy starzenia.
Focaccia- coś podobnego do pizzy i tak samo pyszne!
Przepis na podstawę podpatrzony u Ewy Wachowicz http://www.ewawachowicz.pl/przepisy,144.html
A dodatki to kombinacja własna- uwielbiamy pieczarki!
Efekt?
Pyyyycha!
Zdjęcia nie są najlepsze, przepraszam. 🙂 tak wyszło. A zjedzone i nie było jak powtórzyć.
Co nam trzeba?
Na ciasto:
200 g mąki
15g świeżych drożdży
pół łyżeczki cukru
pół łyżeczki soli
125ml wody
1 łyżka oliwy
Na wierzch:
200g pieczarek
rozmaryn
oliwki zielone-100g
2 cebule pokrojone na wiórki
100g sera mozarella
kiełki dowolne (np. kupione w Biedronce)
oliwa z oliwek
sól i pieprz
Robimy!
Pieczarki podsmażamy delikatnie na oliwie- przyprawiamy solą i pieprzem.
Oliwki kroimy w krążki.
Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, dodając cukier – odstawiamy na 5 minut.
Mąkę przesiewamy, robimy wgłębieni i wlewamy drożdże.
Mieszamy dodając sól, oliwę.
Wyrabiamy na jednolite ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.
Po tym czasie formujemy placek i posypujemy rozmarynem.
Układamy pieczarki, oliwki, kiełki, na wierzch cebulę i posypujemy serem.
Pieczemy w 220 stopniach około 20minut.
Smacznego!
Od dawna bawię się w produkcję domowego nabiału.
Jak tylko mam okazję ( a mam często 😉 ) zaopatruje się w wiejskie mleczko prosto od krowy.
ps. moja praca wiąże się z rolnictwem 😉
Zrobienie domowego nabiału jest proste, a smak niepowtarzalny!
Co nam trzeba?
Wiejskie mleko krowie i 2-3 dni czekania 😀
Ile mleka?
Ile się da!
Minimum to 2 litry!
Ja nastawiam przeważnie 3 litry, bo część wypijam jako kefir!
Robimy!
Mleko wlewamy do garnuszka, przykrywamy i odstawiamy w ustronne miejsce-ciepłe!
Po 1 dniu ściągamy z wierzchu śmietankę
Po około 2 dniach zrobi nam się kefirek.
Gęsty, bielutki i pyszny!
Garnek z kefirkiem- jak nie wypijemy całego 😉 stawiamy na palnik i na malutkim ogniu podgotowujemy-.
Podgotowujemy, aż zauważymy,że oddziela się serwatka. NIE WOLNO ZAGOTOWYWAĆ!!!!
Wyłączamy palnik i studzimy.
Zlewamy przez sitko, dobrze odsączamy i mamy twaróg!
Podajemy dowolnie: z rzodkiewką, szczypiorkiem, z kiełkami (foto), na słodko czy robimy z niego leniwe…
Smacznego!