Ogórki domowe-małosolne

Ogórki, ogóreczki jak ja je uwielbiam!
W mizerii, świeże do chrupania, kiszone, no i małosolne.
Kto jeszcze nie robił- zachęcam!
A kto robił, niech bierze się za kolejny słoik 😀
U mnie już 3 w tym sezonie!

Co nam trzeba?
Duży słoik- ja mam 3 litrowy- może być 2 l
Na taki słoik:
Około 2kg ogórków gruntowych – nie za dużych
Gotowy zestaw do kiszenia ogórków ( w każdym warzywniaku!) lub: 2 gałązki koperku, kawałek korzenia chrzanu, główka czosnku plus liście porzeczki, wiśni, ale to nie jest konieczne
woda
sól i cukier

Robimy!!
Ogórki myjemy. Myjemy tez koperek i chrzan.
W garnku lekko podgrzewam wodę-około 2 litry i dodaję do niej 2 łyżki soli i 2 łyżki cukru
( w ciepłej łatwiej się rozpuszczają) Studzimy.
W słoiku układamy warstwę ogórków, na wciskamy czosnek, koperek, kawałek chrzanu i tak na przemian z ogórkami, aż dojdziemy do góry. Nie układajcie do samego końca!
Musi zostać miejsce na zalewę!
Młody czosnek dajemy bez obierania-kroimy tylko na pół.
Zalewamy zalewą i zakręcamy słoik.

Odstawiamy na około 3 dni i po tym czasie już ogóreczki będą nadawały się do chrupania. Zobaczycie jak „pracuje” słoik.
Im dłużej będą w słoiku, będą zamieniać się w kiszone 🙂 Ja takie lubię najbardziej!

Filet z tołpygi pieczony z cebulką

Tołpyga biała- rybka słodkowodna, siostra kochanego przez nas karpika 🙂
Ciągle mało jadana i nie doceniana.
Ja proponuję filecik z tej rybki zapiekany z cebulką.
Mięsko delikatne, ości duże-łatwe do wybrania.

Co nam trzeba? Na spory obiadek
1 kg filet z tołpygi
2 duże cebule lub 4 małe
sól i kolorowy pieprz
oliwa z oliwek

Robimy!
Filet myjemy, suszymy delikatnie ręcznikiem i porządnie nacieramy solą i pieprzem.
Układamy rybę w brytfance-natłuszczonej oliwą-i układamy na niej krążki cebuli.
Polewamy jeszcze oliwą.
Zapiekamy około 1h w 180 stopniach.
Doskonale smakuje z surówką z marchewki i białej kapustki!

Kefir żurawinowo-bananowy z gruszką, otrębami i miodem

Prawdziwa bomba zdrowia!
Po takim śniadanku żaden głód nie straszny!

Co nam trzeba?
Dla 2 osób:
2 szklanki kefiru
5 łyżek otrąb
1 banan
1 gruszka
3 łyżki suszonej żurawiny
2 łyżki miodu

Robimy!
Otręby namaczamy na noc w wodzie.
Rano wrzucamy je do miksera, zalewając kefirem.
Dodajemy pokrojonego banana i obraną pokrojoną gruszkę.
Dosypujemy żurawinę i dodajemy miód.
Miksujemy.
Smacznego!

 

Letnie Orzeźwienie 2014

Zapiekanka schabowo-cukiniowa

Zapiekanka to świetny pomysł na obiad dla rodziny bądź efektowny poczęstunek dla gości.

Młoda cukinia rządzi w sklepach, warto więc ją wykorzystać!

Co nam trzeba?
Na zapiekankę dla 4-6 osób (lub na 2 dni)
1 kg ziemniaków
1kg mięsa- schabu wieprzowego bez kości
3 młode cukinie
Sól, pieprz.
Oliwa lub olej rzepakowy
Na sos:
400ml mleka 2 jajka kawałek serka topionego -100g opakowanie wiórek mozzarella

Robimy!!
Mięso myjemy i kroimy w plastry. Porządnie rozbijamy je tłuczkiem.
Przyprawiamy solą i pieprzem i  podsmażamy z każdej strony.
Ziemniaki kroimy w cieniutkie plasterki. Lekko solimy
Cukinię myjemy i kroimy w plasterki- lekko solimy.

Robimy sos:
Mleko podgrzewamy wrzucając serek topiony, mieszamy aż się rozpuści.
Studzimy Wbijamy 2 jajka, mieszamy , doprawiamy solą i pieprzem, dosypujemy wiórki mozzarelli.

W brytfance lekko natłuszczonej układamy warstwę ziemniaków/schabu/cukinii i Zalewamy 1/3 sosu. Znów układamy warstwę ziemniaków/schabu/cukinii  i zalewamy 1/3 sosu. Układamy jeszcze jedna warstwę ziemniaków/schabu/cukinii, na wierzch kładziemy ziemniaki i kilka krążków cukinii i zalewamy resztą sosu.

Zapiekamy około 35-40 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Jak włożycie widelec w zapiekankę powinien mięciutko wchodzić.


Domowy budyń z truskawkami

Pachnące truskawki można śmiało wykorzystać do budyniu!
Dzieci będą zachwycone 🙂
A mama zadowolona, bo dzieci dostana wapń i cenne witaminki i kolacyjka z głowy!

Co nam trzeba: (na 2 talerze)

400ml mleka (2 szklanki)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią KAMIS (lub pół laski wanilii- wtedy wyskrobujemy ziarenka)
mała łyżeczka masła
Na wierzch: dojrzałe truskawki

Robimy!!
300ml mleka gotujemy z cukrem i masłem.
Pozostałe 100ml mleka mieszamy z mąką ziemniaczaną.
Do gotującego się mleka w garnuszku dodajemy mleko z mąką.
Mieszamy, aż będzie gęste.
Gotowe!!
Posypujemy pokrojonymi truskawkami!

Zapiekana kasza jaglana z truskawkami i słonecznikiem


Pyszna zapiekanka pełna smaku!

Co nam trzeba?
1 szklanka kaszy jaglanej
3 łyżki oleju
6 łyżek cukru
3 jajka
twaróg- kostka 250g
200 g truskawek
100g słonecznika
2 łyżki płatków migdałowych
cukier puder do posypania

Robimy!!

Kaszę przepłukujemy i zalewamy w garnku zimną wodą , odpowiednio na szklankę kaszy 2 szklanki wody-lekko solimy i gotujemy do miękkości-około 20-25 min. Studzimy

Jajka myjemy i oddzielamy  żółtka od białek

Żółtka ucieramy z olejem   i 3 łyżkami cukru- do uzyskania jednolitej konsystencji

Białka ubijamy na sztywną pianę , dodając szczyptę soli i dodajemy do ugotowanej kaszy.

Twaróg kruszymy do miski i dodajemy do niego nasze utarte  żółtka. Ucieramy do jednolitej masy.

Kaszę z białkami dzielimy na 2 części:
1-do jednej z nich dodajemy nasz utarty twaróg
2- druga zostawiamy bez zmian

Foremkę do zapiekania lekko natłuszczamy i wykładamy część 1.

Na wierzch rozrzucamy połówki truskawek, zasypujemy słonecznikiem i płatkami migdałowymi

Na wierzch kładziemy resztę kaszy i posypujemy pozostałymi 3 łyżkami cukru.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy około 30 minut

Przed podaniem warto posypać cukrem pudrem!