Maślane ciasteczka z lukrem


Ciasteczka maślane to przysmak wielu z nas.
Zrobiłam je i dzieciaczki wyjadły do ostatniego okruszka.
Kruche i przepyszne! Przepis wycięty z jakiejś gazety :-), jak to u mnie..karteluszki, zapiski…

Co nam trzeba?
300 g mąki
3 żółtka
1/3 łyżeczki soli
100 g cukru pudru
200 g  masła
Lukier: 100-150 g cukru pudru, ciepła woda
dowolnie: sok z cytryny, barwnik spożywczy, kolorowa posypka

Robimy!
Mąkę przesiewamy. Do mąki wbijamy jajka, dodajemy sól, cukier puder i pokrojone drobno masło
Wszystkie składniki zagniatamy dobrze na jednolite ciasto i wkładamy do lodówki na minimum 1 godzinę.
Po tym czasie, jak ciasto będzie zwarte, wałkujemy ciasto lekko podsypując mąką i wycinamy dowolne ciasteczka.
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200*C około 10 minut, aż będą złote.
Robimy lukier: cukier puder wsypujemy do szklanki i dodajmy łyżkę stołową ciepłej wody. Ucieramy, aż będzie gęsty. Jak za gęsty to jeszcze troszeczkę wody dodajmy. Można dać kilka kropel soku z cytryny-będzie nam błyszczeć. Ja dodałam kilka kropel barwnika spożywczego-żółtego i posypałam kolorową posypką.

Sajgonki pieczone-przysmak z kuchni azjatyckiej

Sajgonki to danie kuchni chińskiej oraz kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Zajadałam już się nimi kilkanaście razy w restauracji i kilka razy robiłam w domu. Uwielbiam ich smak. Chrupiące, pachnące
Tym razem postanowiłam je upiec, aby były lżejsze -tradycyjnie smaży się w głębokim tłuszczu.
Są równie smaczne jak smażone-może lekko mniej chrupkie, no ale nie ma nic za darmo 😉

Co nam trzeba?

Ja używam głównie Tao Tao
Sos sojowy -2-3  łyżki  + do polania gotowych sajgonek
Makaron chiński (sojowy)-około 50-60g
4-5 grzybków MUN
Opakowanie papieru ryżowego
Kiełki fasoli mung -5 łyżek
300 g mięsa mielonego- z szynki, z indyka
duża marchew,
kapusta pekińska- u mnie nie ma, gdyż w ostatniej chwili zobaczyłam jej brak
sól i pieprz,
1 jajko
łyżka oliwy/oleju
Zdjęcie

Robimy!

Zaczynamy od moczenia grzybków -zanurzamy je w gorącej wodzie przez 15 minut, potem gotujemy przez 10 minut, odcedzamy i kroimy w cienkie paski.
Makaron chiński wrzucamy do wrzątku na 3 minuty, odcedzamy, kroimy w drobne paski.
Marchew kroimy w małą kostkę,  pędy bambusa na mniejsze części  i jak ktoś ma to kroimy w drobne paseczki 2-3 liście kapusty pekińskiej.
Wszystko mieszamy, dodając mięso mielone, grzyby, jajko, kiełki fasoli  i 2-3 łyżki sosu sojowego.
Do smaku przyprawiamy solą i pieprzem.
Zdjęcie
Pojedyncze placki papieru ryżowego na chwilę zanurzamy w ciepłej wodzie-wyjmujemy i kładziemy na blat/deskę.
Nakładamy czubatą łyżkę nadzienia i zawijamy sajgonki jak krokiety.
Układamy w naczyniu lekko natłuszczonym oliwą.
Zdjęcie
Pieczemy w 180 stopniach-nagrzewamy wcześniej piekarnik-około 20 minut.
Podajmy z sosem sojowym- lub słodko-kwaśnym! Też pyszny

Drożdżowe bułeczki z nutellą


Ostatnimi czasy pokochałam zabawę z drożdżami 🙂
Chałkę robię często, ostatnio placek drożdżowy no i te bułeczki-dla dzieci głównie.

Co nam trzeba?
mąka pszenna 0,5kg (tortowa)
20g świeżych drożdży
1 jajko
40ml mleka
80ml wody
4 łyżeczki cukru
60g masła
1 jajko do posmarowania+2 łyżki mleka
Nutella (lub inne czekoladowe smarowidło)

Robimy!
Do miseczki kruszymy drożdże, zasypujemy je cukrem i zostawiamy aż się rozpuszczą-mieszamy łyżeczką.
Trwa to około 5-10 min.
Do miski wsypujemy mąkę, po środku robimy wgłębienie , wbijamy jajko i wlewamy mleko i wodę,  dorzucamy pokrojone w drobną kostkę masło i przygotowane  drożdże.
Mieszamy i dokładnie zagniatamy na jednolite ciasto.
Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1 godzinę.
Podsypujemy lekko blat mąką i wykładamy ci1asto z miski.
Rwiemy kawałek ciasta, aby zmieściło nam się do ręki.
Formujemy kulkę i szprycą wciskamy do środka czekoladę.
Można także zrobić wgłębienie w kulce, nałożyć masę łyżeczką i zalepić ciastem.
Ciasto jest bardzo wdzięczne do formowania. Jak lepi się do ręki to posypcie sobie dłonie mąką.
I tak wyjdzie nam cała blacha bułeczek- odstawiamy jeszcze na 10 minut.

Jajko należy rozbełtać z mlekiem i posmarować każdą bułkę.
Pieczemy 30 minut – góra/dół w nagrzanym piekarniku do 180 stopni.
Smacznego!

ZdjęcieZdjęcie

Lazania-czyli makaronowy przekładaniec z mięsem

Pyszny makaron przekładany mięsem i sosem, zapieczony z żółtym serem, który tworzy pyszną chrupiącą skorupkę.
To Lazania- przysmak z kuchni włoskiej.
Uwielbiam to danie. A wy?

Co nam trzeba?
opakowanie makaronu do lazanii-płaty
100g tarkowanego  sera
sos mięsny:
500g mięsa -dowolne: drobiowe, wieprzowe, wieprzowo-wołowe. U mnie z Indyka
1 cebula
1 mały słoik koncentratu pomidorowego
olej rzepakowy
sól i pieprz czarny
sos beszamelowy:
3 pełne łyżki masła
4 pełne łyżki mąki
2 szklanki mleka
płaska łyżeczka gałki muszkatołowej
szczypta soli

Robimy!
Cebulę kroimy drobno i podsmażamy na oleju.
Dodajemy mięso i obsmażamy około 10minut.
Dodajmy koncentrat pomidorowy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Dusimy jeszcze kilka minut, aby mięso nie było surowe.

Makaron do lazanii wkładam na 2-3 minuty do wrzątku. Wyjmuję i studzę.

Sos beszamelowy: do garnka wrzucam masło-roztapiam, wsypuje na to mąkę, mieszam (zrobią się grudki), zalewam to mlekiem i gotuję mieszając trzepaczką, aż zrobi się jednolity i gęsty sos. Doprawiamy do smaku gałką i solą.

Naczynie żaroodporne lekko natłuszczamy i układamy płaty makaronu (2 lub 3 zależy jaka forma),
na to kładziemy sos mięsny, a potem sos beszamelowy, kolejne płaty i sosy i tak do wyczerpania.
Ostatnie płaty makaronowe polewamy sosem beszamelowym i obficie posypujemy serem.
ZdjęcieZdjęcie
Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopniu około 40-45 minut.
Po upieczeniu lekko uchylcie drzwiczki piekarnika  i odczekajcie 10-15 minut przed krojeniem, aby się lepiej kroiła.
Smacznego!
ZdjęcieZdjęcie

 

Omlet na białkach z szynką i koperkiem-dieta wątrobowa

Na diecie wątrobowej należy uważać z jajkami-zwłaszcza żółtkami.
A ja uwielbiam omlety! Zrobiłam więc bez żółtek!

Co nam trzeba?
2 duże jajka- białka z nich są potrzebne
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki jogurtu naturalnego
2 plastry szynki drobiowej- gotowanej lub pieczonej.
świeży koperek
1/3 łyżeczki soli.
Ketchup
Uwaga!! Można zrobić z 3 białek wtedy odpowiednio 3 łyżki mąki  i 3 łyżki jogurtu, 3 plastry wędliny.

Robimy!
Jajka myjemy-oddzielamy żółtka od białek (żółtka dorzuciłam dzieciom do jajecznicy).
Biała roztrzepujemy trzepaczką/widelcem, dodając jogurt naturalny i sól
Następnie dodajemy mąkę i mieszamy na jednolitą masę.
Szynkę kroimy w kosteczkę i dorzucamy do masy.
Masę omleta wylewamy na patelnie do smażenia naleśników, bądź inną teflonową, gdzie nie trzeba używac tłuszczu.
Ewentualnie kapkę oliwy z oliwek można dać jak już trzeba/bądź oleju rzepakowego.
Na małym ogniu pieczemy z każdej strony-trwa to około 5 minut.
Podajemy ze świeżym koperkiem i kleksem ketchupu.
Smacznego!!!